Wieńce pogrzebowe

Wiązanka Refleksja     

 Smutek i żal towarzyszący, odejściu ze świata żywych do świata umarłych osoby bliskiej, nie tylko spokrewnionej, ale także znajomego, przyjaciela, to zawsze przygnębiające wydarzenie. Ludzie nie wiedzą jak się zachować w tak niecodziennej sytuacji jaką jest pogrzeb. W obecnej kulturze istnieje kilka ważnych zasad, których nie należy przekraczać. Istotne jest to, aby nie ubierać się na uroczystości pogrzebowe w stroje kolorowe, które przyciągają uwagę innych. Na pogrzeb wypada zabrać ze sobą bukiet kwiatów kondolencyjnych.
Wydawałoby się, że to żadna sztuka pójść i kupić wieniec. Owszem osoby zatrudnione w kwiaciarniach dobiorą odpowiednie kwiaty, ich kolory, ale nie zadecydują za kupującego jakiej wielkości ma być wieniec. Ważną sprawą jest każdy element kwiatów kondolencyjnych, które zostaną zabrane na cmentarz.
Zauważyć można, że każda wiązanka, zarówno ta na pogrzeb, jak i bukiet dla osoby mającej swoje święto są przybierane zielonymi elementami zieleni. Niby taka nieznaczna błahostka, a ma ogromne znaczenie. Jest to ważne, gdyż zielony symbolizuje nadzieję, ale też nieśmiertelność. Wybierając się na pogrzeb można zdać się na gust pracownika kwiaciarni co do gatunku kwiatów, mających być w wiązance. Wybór jest ograniczony jedynie porą roku, a także pomysłem sprzedającego.
Znacznie częściej ludzie wybierają kwiaty żywe, mimo iż sztuczne są łatwiej dostępne, a co ważne nie zwiędną. Jednak to jaki rodzaj się wybierze nie będzie traktowane nagannie, bo nie jest w prawie zwyczajowym określone, jaki to ma być rodzaj. Tak więc każdy wybór jest dobry.
Do kwiatów warto jest dołączyć ostatnie słowa, jakie chce się skierować do zmarłego. Można to zrobić za pomocą wstążek, które są doczepiane do wieńców. Kwiaty kondolencyjne, do których dołączona jest ów wstążka potrafią wyrazić więcej niż słowa.
Wybierając się po zakup kwiatów należy więc pamiętać o wszystkich elementach, aby nie popełnić jakiegoś niestosownego błędu, który skompromituje przed uczestnikami pogrzebu. Taki błąd może również niechcący urazić bliskich zmarłej osoby.